Prawo.pl: od nowego roku nowe zasady wsparcia dla kredytobiorców

Od nowego roku zmienią się zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców, zarówno tych, którzy wzięli pożyczkę w złotówkach, jak i we frankach. Zmianę w prawie wprowadza tzw. prezydencka ustawa frankowa.

foto: pixabay

Nowe zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców oznaczają podniesienie minimum dochodowego umożliwiające wnioskowanie o wsparcie. Wyniesie ono 1402 zł dla osób samotnych i 1056 zł na osobę w rodzinie. Ponadto zwiększone zostanie możliwe comiesięczne wsparcie z 1,5 tys. do 2 tys. zł oraz wydłuży się okres wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł). Wydłużony zostanie także okres bezprocentowej spłaty wsparcia otrzymanego z funduszu - z 8 do 12 lat.

 Jednocześnie obniżony zostanie wskaźnik RdD (stosunek obsługiwanych zobowiązań finansowych do całej sytuacji finansowej kredytobiorcy) uprawniający do otrzymania pomocy. Obecnie jest to 60 proc. dochodów, a od 1 stycznia będzie 50 proc. Takie warunki określa wchodząca w życie 1 stycznia, znowelizowana 4 lipca 2019 r., ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

kurier pap
Share on Google Plus

About GłosWojewódzki

0 komentarze:

Publikowanie komentarza